Rozpoczęcie kolejnego roku formacyjnego.

21 września, odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Wspólnoty Uczniów Krzyża. Nowy rok formacyjny rozpoczęliśmy od wysłuchania konferencji s. Klary o celniku Mateuszu.  Inni widzieli w nim jedynie złodzieja, oszusta, zdziercę. Jezus zobaczył w nim człowieka. Udał się do jego domu i zasiadł z nim i innymi celnikami do stołu. Stworzyli pierwszą wspólnotę. Chrystus ofiarował tym ludziom swoją przyjaźń. Zły duch często powtarza nam, że grzech nas wyklucza. Ta ewangelia zmienia nasze myślenie. Mateusz nie został wezwany dlatego, że się nawrócił, ale nawrócił się, dlatego, że został wezwany. Jezus na każdego z nas spogląda z miłością i prosi abyśmy stali się Jego uczniami. Jesteśmy Mu potrzebni, aby mógł nas posłać do innych ludzi.

Całą konferencję odsłuchać będzie można w zakładce „multimedia”.

Podczas spotkania oprócz konferencji był czas również na wspólną modlitwę, rozmowę, poczęstunek i bycie ze sobą – we wspólnocie 🙂

Na kolejne spotkanie zapraszamy 26 października!

Rodzinne obrazki

Szesnaście małżeństw wzięło udział w rekolekcjach dla rodzin w Zaborówcu k. Leszna.

Rodziny spędziły wspaniały czas w zaciszu ośrodka w Zaborówcu. Cicho jednak nie było. Prawie 40 dzieci skutecznie dbało o to, by nie brakło rodzicom i opiekunom zajęć. Jednak dzięki pomysłowości tych ostatnich, mogły skorzystać – często razem z rodzicami – z wielu atrakcji. W programie były m.in.: wieczór talentów, olimpiada czy niezliczone mecze piłkarskie.

Rodzice mieli jednak komfort słuchania oraz dzielenia się wzajemnymi doświadczeniami. Wielu mówiło, że przyjechało na rekolekcje zmęczonych codziennością po odpoczynek. Czy udało im się zrealizować plan? Na pewno… nie było łatwo, ale na zakończenie dzielili się wrażeniami i wyrażali nadzieję, że 9 dni  sięgania do źródła w dobrym towarzystwie, przyniesie w niedługim czasie dobre owoce. Temat rekolekcji był zaczerpnięty z Ewangelii wg. św. Jana: „Po tym wszyscy poznają, że jesteście UCZNIAMI MOIMI, jeśli się będziecie WZAJEMNIE MIŁOWALI”.

Rekolekcje prowadzili: ks. Lucjan Chronchol ze szczecińskiego seminarium oraz s. Klara (Wrocław), s. Letycja (Szczecin) i s. Kinga (Poznań), która była odpowiedzialna za opiekę nad animatorami i dziećmi.

Do Zaborówca z wrocławskiej wspólnoty wybrały się trzy rodziny. W pomoc w opiece nad dziećmi było zaangażowanych 5 wrocławskich wolontariuszy.

„Za wielką cenę jesteśmy nabyci.”

Plan spotkania był inny niż zwykle, ponieważ odwiedziła nas s. Christiana – założycielka Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. S. Christiana wygłosiła do nas konferencję pt. „Za wielką cenę jesteśmy nabyci.”

Siostra przybliżyła nam temat wdzięczności Jezusowi za życie, miłość, za to, że to On obarczył się naszym cierpieniem, On dźwigał nasze słabości. Jezus ukazał nam prawdziwe piękno – Miłosierdzie. S. Christiana przypomniała nam również o sakramencie pokuty i pojednania. O tym, jak ważne jest, by żyć w łasce uświęcającej, w komunii z Bogiem.

Obdarowani jesteśmy miłością Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego – miłością całej Trójcy Świętej. Między tymi osobami jest niepojęta miłość i wolą Bożą jest, abyśmy w tej miłości znaleźli się na całą wieczność. Bóg że swojej strony czyni wszystko, aby tak było. Już teraz pragnie obdarowywać nas tą miłością i poprzez nas swoją miłość dawać innym.

Służyć innym modlitwą tak, aby Bóg im błogosławił – bo modlitwa za innych, szczególnie tych, którzy nas ranią, uzdrawia również nasze serca. Aby móc dawać tę miłość innym, musimy być w ciągłej łączności z Jezusem – w modlitwie, podczas pracy, w szkole, przy każdej czynności. Wtedy jesteśmy pełni Jego pokoju.

Prośmy Jezusa, aby posyłał nas do drugiego człowieka. Aby dawał nam siłę do wyznawania wiary i dawania świadectwa.

„Oto ja poślij mnie…”

Spotkanie zakończyliśmy Eucharystią w jedności z Jezusem!

„Oto ja, poślij mnie”

Na ostatnim spotkaniu w sobotę  27 kwietnia ks. Michał kontynuował temat drogi ucznia Jezusa.

„Wy jesteście światłem świata” Mt 5, – Jezus szuka „świeczników” czyli nas, aby rozpalić nas swoją miłością, odwagą i pokorą, abyśmy mogli rozjaśniać ciemność tego świata. Na tym polega nasza służba – być dla innych, dla tych, których Bóg postawi na naszej drodze, światłem, które oświeci drogę do Niego. Dopóki nie damy się Jezusowi „połamać” tzn. nie oddamy Mu swojej woli, swojego „ja”,  nie będziemy w stanie nieść światła ludziom.

Im częściej jesteśmy przy Jezusie, tym bardziej On napełnia nas światłem i posyła w najciemniejsze miejsca. On wie, gdzie nas postawić, gdzie jesteśmy Mu potrzebni.

„Oto ja, poślij mnie”, poprowadź mnie w te miejsca, gdzie chcesz, abym głosił Twoją Ewangelię.

W czasie konferencji dzieci rozmawiały o Bożym Miłosierdziu i malowały portrety Jezusa Miłosiernego – arcydzieła zobaczyć można na zdjęciach:)

„Teraz nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus”

Podczas marcowego spotkania naszej Wspólnoty konferencję wygłosił ks. Michał Janusiewicz.

Tylko ktoś, kto przyjmie dobrą nowinę, jest szczęśliwym człowiekiem, niezależnie od tego, przez jakie trudności przechodzi. Jezus powołuje nas do przyjaźni z Nim. Chce też posyłać nas do braci.

Najpierw to nasza rodzina, nasi bliscy – rodzice, rodzeństwo, a dopiero później inni ludzie, których Bóg pokazuje nam w odpowiednim momencie.

Kiedy wchodzimy na drogę uczniostwa, wtedy Bóg troszczy się o nas, o nasze życie, finanse, zdrowie. Jezus chce nas tak jak chleb-  błogosławić,  łamać i rozdawać.

Aby się narodzić na nowo z ducha Bożego, trzeba dać się „połamać”. To znaczy- umrzeć dla siebie, umrzeć dla swojego „ja”. Ten proces łamania i umierania dla siebie jest bolesny, dlatego możliwy jest tylko z Bogiem, tylko z Bogiem możemy osiągnąć niebo w sercu.

Uczmy się powtarzać za św. Pawłem: „Teraz nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus”.

„Droga Ucznia Jezusa”

W sobotę, 16 lutego odbyło się kolejne spotkanie Wspólnoty Uczniów Krzyża.
„Droga Ucznia Jezusa”, czyli jak być Jego apostołem w świecie – w tym temacie poprowadziła nas s. Klara podczas konferencji.
Naszym najważniejszym zadaniem jest bycie apostołem Jezusa tam, gdzie żyjemy na codzień – w domu, w pracy. Aby mieć do tego siłę potrzebna jest łaska Boża oraz dar wspólnoty i codzienna modlitwa. Chcemy być jak chleb, który Jezus każdego dnia bierze w swoje ręce, błogosławi, łamie i rozdaje. Rozdaje przez nas miłość tym, którzy w danym momencie najbardziej tego potrzebują.
„Uzdrowienie każdej rany serca jest tak naprawdę możliwe tylko w Bogu. Tylko On może przekonać nas o tym, że jesteśmy ważni, umiłowani, wybrani…puste miejsca w duszy wypełnia tylko Jezus, a Słowo Boże to lekarstwo” – podsumowujące słowa s. Klary.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 9 marca! 🙂

Zapatrzeć się w Maryję …

Chciałabym, abyśmy raz jeszcze zapatrzyli się w Maryję. To nie jest temat nowy. Tak to jest, że jeśli się jest w szkole Jezusa, to do rzeczy najważniejszych trzeba wracać wciąż na nowo – mówiła we wstępie do konferencji s. Klara. Podkreślała, że nawet jeśli ktoś może o sobie powiedzieć, że jest zaprzyjaźniony z Maryją, to nigdy nie jest tak, że tej przyjaźni nie można pogłębić. Jak to robić? Zachęcamy do wysłuchania

Konferencja do ściągnięcia – prawy p. myszy – zapisz element docelowy jako…

Grudniowe spotkanie Uczniów Krzyża

Spotkanie odbyło się 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Rozpoczęliśmy o godz. 15.00 wspólną Eucharystią. Modliliśmy się o to, abyśmy każdego dnia stawali się świadkami Jezusa czyli zanosili Go wszędzie tam, gdzie jeszcze nie został przyjęty – przez swoje codzienne życie i modlitwę.

Po Eucharystii i krótkiej przerwie kawowej zarówno dzieci jak i dorośli udali się do swoich sal. Na spotkanie każdy z nas napisał list do Maryi, w którym znajdowały się słowa płynące z naszych serc. Odczytanie tych listów było to dla wszystkich wyjątkowym i wzruszającym momentem.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja zdjęć z wyjazdu na Dzień Wspólnoty do Szczecina, podczas którego zostali włączeni nowi Uczniowie Krzyża.

Na koniec odwiedził nas niesamowity gość – święty Mikołaj co było wielką niespodzianką zarówno dla dzieci jak i dorosłych

Na kolejne spotkanie zapraszamy 5 stycznia!

Do zobaczenia!

W drodze do świętości.

Listopad to dla Uczniów Krzyża szczególny czas ogólnopolskiego spotkania w ramach Dnia Wspólnoty.

Modlitwa, formacja, dobre towarzystwo i wielka radość z przyjęcia do naszego grona nowych członków – tak w skrócie można podsumować kilkanaście godzin spędzonych na północy kraju. Hasłem wydarzenia były słowa „Świętymi bądźcie, bo ja jestem święty”.

W programie nie zabrakło również elementów integracyjnych oraz czasu na krótsze i dłuższe rozmowy. Dzięki wspaniałym animatorom, dzieci miały świetnie zorganizowany czas, a rodzice mogli skupić się na tym, co najważniejsze – na odkrywaniu swojego powołania do świętości.

W tym roku do wspólnoty zostało włączonych aż 5 osób z Wrocławia i okolic: Eliza i Andrzej, Justyna i Darek oraz Justyna a także: Maja i Zbyszek ze Sztokholmu oraz Agnieszka i Wojtek z Poznania.

Dziękujemy gospodarzom – UK ze Szczecina – za przygotowanie Dnia Wspólnoty.

Dla wszystkich, którzy z różnych powodów nie słyszeli konferencji i homilii (lub chcą sobie odświeżyć to, co usłyszeli) mamy nagrania audio – zapraszamy do zakładki multimedia.

Drugie w tym sezonie spotkanie Wspólnoty Świeckich Uczniów Krzyża

Nasze drugie spotkanie rozpoczęliśmy od modlitwy różańcowej. Kolejne tajemnice różańca zostały wplecione w całe spotkanie. Maryi,Tej, która nigdy nie zwątpiła  zawierzaliśmy siebie i ludzi wśród których żyjemy.

Na konferencji, którą wygłosiła dla nas Siostra Klara mogliśmy usłyszeć o apostolstwie ludzi świeckich, o miłości do Kościoła i spotkanych braci, ale także o naszej codzienności z Jezusem.

Po krótkiej przerwie kawowej, obejrzeliśmy prezentację o siostrach Uczennicach Krzyża, które we wrześniu tego roku wyruszyły na misje do Kazachstanu.

Na koniec uczestnicy spotkania zostali poinformowani o powstaniu we Wspólnocie diakonii (muzyczna, medialna, porządkowa, kawiarenka, modlitwy wstawienniczej) oraz o listopadowym wyjeździe do Szczecina, aby razem świętować Dni Wspólnoty.

 

Następne spotkanie w pełnym gronie odbędzie się 8 grudnia.

 

Do zobaczenia!